Product Code: RFCMF0154EW
Our price £369.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 07/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Enjoy spacious capacity and Total No Frost technology with this freestanding Sensis fridge freezer. Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this model at any other retailer.
Storage Options
Never struggle for space again thanks to the 280L net storage capacity. You can organise a range of chilled food and drinks in the RFCMF0154EW with the following fridge options:
Four tempered glass shelves
Three door balconies
One salad bin
For added convenience, the door balconies can be adjusted to accommodate taller items while the LED light makes it easy to find what you need.
In the freezer, there are three XL drawers to stock up on all the family essentials. It’s four-star rated too so you can safely keep leftovers or handy ready meals for up to 12 months. As the drawers are clear, it’s simple to see what’s inside at a glance.
Modern Features
Sensis has equipped the RFCMF0154EW with Total No Frost technology to keep your fridge freezer in top working order. The constant airflow and temperature management prevent ice build-up, so you won’t need to manually defrost your appliance.
The classic white finish gives this fridge freezer a modern look that’ll work perfectly with every kitchen. You’ll even find reversible doors on this model, so your fridge freezer will work around your space.
A handy door alarm will alert you if the door has been left open for too long. What’s more, you can change the temperature of your fridge freezer using the electronic control.
Add this fridge freezer from Sensis to your kitchen and enjoy effortless storage in a modern design. Buy yours from Euronics today.
| Additional Information | Electronic temp. control Tempered glass shelves Fruit & Veg. crisper drawer Reversible door |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 60.2 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Material | Metal |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 182.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 65.2 cm |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Split | 60/40 |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 55 kg |
| Width | 54.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.