Product Code: RFCMF0160ES
Our price £469.99
Organise the family’s groceries easily with this fridge freezer from Sensis. This freestanding appliance is exclusive to Euronics, so you won’t be able to purchase it from any other retailer.
Like the look of this Sensis fridge freezer but prefer a different colour? You can also buy it in a classic white finish – RFCMF0160EW.
Ideal for Families
In the fridge, you have 235 net litres of storage space – plenty of room to store all your chilled goods. The four glass shelves make organising your food and drink effortless, whilst the salad bin will keep your fruit and vegetables fresher for longer. You can adjust the door balconies too, so you can accommodate taller items when required.
The freezer section has a 120L capacity with three XL drawers to stock up on the family essentials. It’s four-star rated too so you can safely keep leftovers or handy ready meals for up to 12 months. As the drawers are clear, it’s simple to see what’s inside at a glance.
The RFCMF0160ES also has an LED light, making it easy to grab what you need.
Sensis Technology
Sensis has equipped the RFCMF0160ES with Total No Frost technology to keep your fridge freezer in top working order. The constant airflow and temperature management prevent ice build-up, so you won’t need to manually defrost your appliance.
The doors are reversible, so you can place this model anywhere in your kitchen without fuss. Plus, a handy door alarm will alert you if the door has been left open for too long. In the event of a power cut, your frozen food is safe for up to 11 hours. What’s more, you can change the temperature of your fridge freezer using the electronic control.
The large capacity and various storage options make this Sensis fridge freezer in Inox ideal for families – buy yours today.
| Additional Information | Electronic temp. control Tempered glass shelves Fruit & Veg. crisper drawer Reversible door Total No Frost |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Colour | Silver |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Depth | 66.7 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Features | Total No Frost Electronic temperature control Reversible door |
| Height | 185 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Split | 60/40 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 72 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.