Product Code: RFTLF01Z54EW
Our price £299.99
Packed full of great features, this tall freezer from Sensis offers plenty of storage which is perfect for busy families. As it is exclusive to Euronics, you won’t be able to buy it anywhere else.
Storage Solution
Equipped with a large 163L capacity, you’ll have plenty of space to store the weekly shop. Stock up on treats for the children or batch-cook your favourite meals to make your week a breeze. This tall freezer has four drawers and one tray for easy organisation of groceries, exactly how you like it.
Ice build-up can affect your appliance’s performance and take up valuable space inside. As the RFTLF01X54EW features low frost technology, you won’t need to defrost this tall freezer quite so often.
Sensis Design
The RFTLF01Z54EW has a white finish and freestanding design. This means you can place it anywhere that’s convenient to you including the kitchen or a utility room. You can even place it in the garage or an outbuilding as it will work in temperatures as low as -15°C.
Plus, attach the door either on the left or right – the reversible door allows you to dictate which way the door opens, so you always get unrestricted access to your food.
If the freezer loses power, this model can keep your food safely frozen for up to 12 hours. This can help reduce the risk of food going to waste.
If you’re looking for a reliable freezer with plenty of storage, take home the RFTLF01Z54EW from Sensis today.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Low Frost |
| Depth | 56.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Consumption | 237 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 138 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 169 L |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 65.2 cm |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Storage period in power failure (hours) | 11 hr |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 38 kg |
| Width | 54.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.