Product Code: RFUCF01Z54EW
Our price £219.99
Offering plenty of storage in a compact appliance, the RFUCF01Z54EW freezer from Sensis is perfect for families. As this model is exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase it from any other retailer.
Flexible Storage
This undercounter freezer has a net capacity of 85L, making it ideal for smaller homes or those who require additional space for frozen food. Take advantage of special offers in supermarkets or cook meals in advance and freeze them to enjoy later.
Arrange everything exactly how you like using the three pull-out drawers. Each drawer has a transparent cover, so you can easily see what’s inside without having to rummage around.
The RFUCF01Z54EW is a low-frost model, so you won’t have to spend time defrosting the appliance as often.
Additional Features
The RFUCF01Z54EW has a white finish and freestanding design. This gives you more freedom for positioning, so you can keep it in the kitchen or pop it in the utility room. You can even place it in the garage or an outbuilding, as it works in temperatures as low as -15°C.
This model also comes with a reversible door, mechanical temperature control, and a minimalistic design to suit any décor.
Packed full of great features to keep your food perfectly frozen, the white RFUCF01Z54EW from Sensis is ideal for any home. Place your order today.
| Additional Information | Removable door Outbuilding Compatible (-15C ambient temperature |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 56.2 cm |
| Door Material | Metal |
| Door Style | Arched |
| Energy Consumption | 164 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 90 L |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Storage period in power failure (hours) | 12 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Weight | 27 kg |
| Width | 54.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.