Product Code: R372SLM
Our price £139.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
This 900 W, solo microwave from Sharp is the perfect fit for a busy home kitchen. It’s easy to use, easy to clean, and large enough to serve the whole family.
Perfect for FamiliesDesigned with the family in mind, this Sharp microwave has a 25 litre capacity. This makes it the perfect size for those in need of a little more cooking space, so you can make sure the whole table is ready to eat at once.
For ease of cleaning, the R372SLM has a painted interior. This means you can wipe down any spills or mess between uses with minimal effort.
It also features a child lock for your peace of mind. Just set it up and stay safe in the knowledge that your curious kids can’t put anything they shouldn’t in the microwave.
Pre-Programmed SettingsThe Sharp R372SLM gives you a range of cooking options. There are six pre-programmed automatic menus, as well as easy to use reheat and defrost functions at the press of a button.
This model also boasts 11 power levels and has weight and time options for defrosting. If you choose one of the two express defrost functions, you can be sure that your food will thaw both quickly and hygienically. The 99-minute timer and clock functions ensure that all your meals cook for just the right length of time.
Sleek DesignThis Sharp microwave features a sleek, silver design that will suit any kitchen’s décor. It also has an easy to read display, so that all the family can keep an eye on their meal.
This great looking, multi-functional device is proof that you can buy a stylish, new appliance for your kitchen without the cost being too high.
Cook food perfectly in an instant, with this 900 W Microwave Oven from Sharp. Buy yours today.
| Bluetooth | No |
| Colour | Silver |
| Controls |
|
| Control Type | 5 |
| Depth | 51.3000 cm |
| Features | 900W micorwave oven for speedy reheat Easy to use touch control Easy to read LED display 8 Auto Menu options to simplify cooking Auto minute start for one-touch microwaving 5 Power Levels 25L Capacity Easy to clean painted interior Handy 99 minute timer Child Lock Function |
| Height | 30.6 cm |
| Microwave Capacity | 25 L |
| Microwave Power | 900 W |
| Microwave Type | Single |
| Number of Power Levels | 11 |
| Oven Type | Single |
| Product Line | Microwave Oven |
| Product Category Group | SDA |
| Turntable Diameter | 31.5 cm |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Weight | 14.85 kg |
| Width | 51.3 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.