Product Code: TQ707GB3
Our price £1,249.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Whether you like your espresso a little stronger or your latte with more milk, the Siemens TQ707GB3 can cater for every taste. With aromaSelect, you can adapt the taste of your drink to your personal preferences. You can choose between three different aroma settings: mild, balanced, or distinctive for the perfectly balanced drink. The iSelect display and its touch-and-slide functionality make it simple to swipe through your fully automatic coffee machine’s menu. Plus, thanks to Favourites, you can save up to 30 individual preferences and access them at any time. What’s more, controlling this Wi-Fi-enabled model is easy with Home Connect. You can even use the dedicated app to try out new specialities from around the world with coffeeWorld.
| Additional Information | HomeConnect App: Explore up to 33 beverages with coffeeWorld in the app Full-touch display aromaSelect: Choose from different aroma settings - mild, balanced, or distinctive Save up to 30 individual favourites iAroma System: enjoy coffee at ideal temperature for optimum taste |
| Capacity | 2,4 L |
| Coffee Type | Coffee Beans |
| Coffee Type Used | Coffee Beans |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Control Type | TFT Display |
| Depth | 46.7 cm |
| Features | iSelect Display aromaSelect Siemens coffeeWorld |
| Frother | Yes |
| Grinder | Yes |
| Height | 38 cm |
| Maximum Pump Pressure | 19Bar |
| Power Consumption | 1500 W |
| Product Category Group | SDA |
| Weight | 10.2 KG |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Weight | 11.4 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Type | Coffee Machine |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2116 |
| Water Tank Capacity | 2.4 L |
| Weight | 10.2 kg |
| Width | 35.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.