Product Code: TQ717GB3
Our price £852.00
Elevate your coffee experience with the Siemens bean-to-cup coffee.
This sleek and stylish machine seamlessly blends functionality and aesthetics, making it the perfect addition to any kitchen. The TQ717GB3 allows you to save up to 30 favourites, so you can easily brew your preferred coffee strength, cup size, aroma profile, or milk quantity with just a touch. Indulge in pre-heated cups with the active cup warmer, keeping your coffee hotter for longer. The integrated milk frother automatically foams milk for perfect cappuccinos and lattes.
The fully automatic steam cleaning system activates after each drink, ensuring perfect hygiene and eliminating the need for daily milk system cleaning. Plus, the innovative HomeConnect app lets you operate your coffee machine from anywhere.
| Additional Information | COOL COFFEE FOR HOT DAYS - Select the Cold Brew option to make a fully flavoured coffee with a unique cold brewing method. Smart Technology: Operate your fully automatic espresso machine from anywhere you choose with the innovative HomeConnect App. CoffeeWorld lets you explore new international flavours, recipes and tips or, if youve got a few friends over, you can even build a playlist of their requested drinks. Double Cup: he EQ.7 range includes Double cup so you can impress your guests by pouring two perfect coffees at once |
| Coffee Type Used | Coffee Beans |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Control Type | Remote |
| Depth | 46.7 cm |
| Frother | Yes |
| Grinder | Yes |
| Height | 38 cm |
| Maximum Pump Pressure | 19Bar |
| Power Consumption | 2 W |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Coffee Maker |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Weight | 11.4 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Type | Coffee Machine |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, call Siemens Home Appliances Service on 0344 892 8999, choose option 5 for the registration line |
| Water Filter | Yes |
| Weight | 10.2 kg |
| Width | 35.2 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.