Product Code: HTS2000_CEK
Our price £399.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 15/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Experience immersive audio whatever you’re watching with this 3.1ch soundbar from Sony. Thanks to a newly developed upmixer, Dolby Atmos, and DTS:X, this soundbar delivers a three-dimensional surround experience even when you’re playing stereo content. centre speaker ensures clear dialogue while the built-in dual subwoofer delivers deep bass. Connect your smartphone to the HTS2000 and stream your favourite tracks via Bluetooth. This model is easy to set up with one cable connection and the Sony Home Entertainment App.
| Additional Information | Connect the HT-S2000 to your TV via an HDMI cable, plug it in, and the setup is complete The Built-in dual subwoofer and three X-Balanced front speakers deliver blockbuster audio Enjoy 3D dimensional sound from Sonys new up mixer Connect your smartphone, tablet, or laptop and stream your favourite tracks via Bluetooth Standby mode activated after 20 minutes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 12.4000 cm |
| Features | Dolby Atmos cinematic surround sound Clear dialogue, powerful rich bass Bluetooth connection |
| HDMI | Yes |
| Height | 6.4000 cm |
| Number of built in speakers | 5 |
| Number of Channels | 3.1 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Sounbar |
| Shipping Depth | 24.1000 cm |
| Shipping Height | 13.1000 cm |
| Shipping Weight | 5 kg |
| Shipping Width | 89.6000 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Wall Mountable | Yes |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Warranty |
| Weight | 3.7000 kg |
| Width | 80 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.