Product Code: K43S38BP.UKA
Our price £449.00
Immerse yourself in stunning visuals with the Sony K43S38BP.UKA 43" 4K HDR Google TV, where each scene bursts with colour thanks to its advanced Triluminos Pro technology. Enjoy watching your favourite shows and playing games with razor-sharp images that captivate the senses and elevate your viewing experience.
This smart TV goes beyond just great graphics; it houses X-Balanced Speakers that deliver rich, clear sound, making every dialogue and soundtrack come to life. You won’t have to compromise on audio quality when enjoying your entertainment.
With built-in Google Assistant, controlling your TV is as easy as a voice command, allowing seamless navigation and the best games from Playstation Remote Play. Upgrade your living space today with the Sony 43" 4K HDR Google TV, and transform the way you watch and play.
| Additional Information | Complete package for home cinema: Experience cinema technologies in your living room, including Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 26.6 cm |
| Depth with Stand | 26.6 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 50/60Hz |
| Features | Triluminos Pro X-Balanced Speaker Google Assistant Playstation Remote Play and Gaming Menu |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Height | 62.9 cm |
| Height with Stand | 62.9 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | Android |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K HDR Google TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Shipping Depth | 14 cm |
| Shipping Height | 69.5 cm |
| Shipping Weight | 14 kg |
| Shipping Width | 107 cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2 |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | By redemption consumers registration via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty with 90 days of purchase |
| Product Weight | 9.9 kg |
| Width | 96.4 cm |
| Width with Stand | 96.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.