Product Code: K55XR55B.UKA
Our price £1,199.00
Discover stunning imagery with the Sony K55XR55B.UKA 55" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV, perfect for anyone seeking an exceptional viewing experience at home. With its remarkable 4K resolution and advanced Mini LED technology, it ensures deeper blacks and vivid colours that will enhance your favourite films and shows.
Designed for families and entertainment lovers, the Google TV interface allows quick access to numerous streaming platforms. Voice control features add an extra layer of convenience, ensuring you can easily locate your desired content.
Elevate your home entertainment setup with this innovative television, which meets rigorous industry standards, making it a wise investment for those who value quality.
| Additional Information | AI-powered, bright XR | Mini LED with XR Backlight Master Drive deliver lifelike 4K detail and striking contrast Sound-from-screen, just like the cinema Access 400,000+ movies and TV episodes - and 10,000+ apps and games PAIR WITH SONY SOUNDBAR TO UNLOCK EXCLUSIVE FEATURES: Acoustic Centre Sync turns the TV into the centre speaker for maximum immersion, whilst the soundbar delivers exhilarating bass. Experience cinema technologies in your living room, including Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 21 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz |
| Features | AI powered Sound-From-Screen Google Assitant with Voice Control |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |
| Height | 73.9 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Power | 206 W |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | Mini LED |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Shipping Height | 84.2 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 134.8 cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | Acoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2) |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (native) |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Webcam | Yes |
| Product Weight | 18.8 kg |
| Width | 122.8 cm |
| Width with Stand | 122.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.