Product Code: K65XR80U
Our price £1,799.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 15/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Take your viewing pleasure to the next level with this Sony 65” 4K OLED TV. It’s packed with entertainment options and has a stunning minimalist design. As part of the BRAVIA 8 range, the K65XR80U delivers cinematic pictures thanks to the bright screen, with over 8 million self-illuminating pixels to maximise every detail. Plus, as the screen is the speaker, you’ll experience sound so real, that it will feel like you’re there. This model also comes with various smart features to please the whole family. Choose from a vast range of apps and stream from your smartphone to your TV using Chromecast. There are also connection options to link up a device or take advantage of Bluetooth and Apple AirPlay.
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 18.4 cm |
| DLNA Certified | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz |
| Ethernet | Yes |
| Features | Bright OLED picture Smart features The screen is the speaker |
| HDMI | Yes |
| Headphone | No |
| Height | 95.1 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of SCART Interfaces | 0 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K OLED TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W + 10W |
| SCART | No |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | OLED |
| Shipping Depth | 24.8 cm |
| Shipping Height | 85.5 cm |
| Shipping Weight | 23.2 kg |
| Shipping Width | 144.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | On the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen! |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| TV Services | BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify |
| USB | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Years Warranty |
| Warranty Redemption Information | By redemption consumers registration via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty with 90 days of purchase |
| Product Weight | 31 kg |
| Width | 160.3 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.