Product Code: K75S38B.UKA
Our price £999.00
Transform your living room with the Sony K75S38B.UKA, a remarkable 75-inch 4K BRAVIA LED HDR Google TV that enhances every viewing experience. Ideal for film lovers and gamers, this television showcases stunning, lifelike colours and exceptional detail, immersing you in entertaining content. With the intuitive Google TV interface, enjoy effortless access to various streaming platforms and endless entertainment options.
This TV combines cutting-edge technology with user-friendly features like voice control, ensuring accessibility for everyone. Additionally, its sleek design fits seamlessly into any modern decor, while the impressive energy efficiency keeps your bills in check.
Upgrade to the Sony K75S38B.UKA and redefine your home entertainment today!
| Additional Information | EVERY SCENE AT ITS BEST, POWERED BY AI: Triluminos Pro brings billions of bright colours home, complete with real-life texture. CRYSTAL-CLEAR DIALOGUE: The unique X-Balanced Speaker unit is shaped to reduce distortion, so you can hear clear dialogue and deep, atmospheric bass EASY TO USE AND FIND CONTENT: Access 400,000+ movies and TV episodes - and 10,000+ apps and games PLAY WITH EASE ANYWHERE - WITH PLAYSTATION REMOTE PLAY AND GAMING MENU: Game Menu puts your settings/assists in one place. Access remotely via PS Remote Play. ALLM/eARC ensure responsive play. COMPLETE PACKAGE FOR HOME CINEMA: Experience cinema technologies in your living room, including Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 41 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| Features | AI powered Crystal Clear Dialogue Google Assitant with Voice Control |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.0 (x4) |
| Height | 104.2 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Power | 302 W |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Shipping Depth | 18.7 cm |
| Shipping Height | 110.7 cm |
| Shipping Weight | 44 kg |
| Shipping Width | 181 cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2 |
| Standard Refresh Rate | 50Hz (native) |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Product Weight | 33.4 kg |
| Width | 167.5 cm |
| Width with Stand | 167.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.