Product Code: K85S38BP.UKA
Our price £1,399.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 15/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Discover unparalleled visuals with the Sony K85S38BP.UKA, an 85-inch 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV that transforms your viewing with its Triluminos Pro technology, delivering vibrant colours and lifelike details.
Designed for clear audio, the X-Balanced Speaker unit minimises distortion, providing crisp dialogue and powerful bass for an immersive experience. Ideal for families and film lovers, this television offers access to over 400,000 movies and TV shows, along with 10,000+ apps and games for endless entertainment.
For gamers, the Game Menu simplifies settings management, while PS Remote Play adds flexibility. With Dolby Vision, Atmos, and DTS:X, this TV sets the standard for superior audio-visual enjoyment.
| Additional Information | Triluminos Pro brings billions of bright colours home, complete with real-life texture The unique X-Balanced Speaker unit is shaped to reduce distortion, so you can hear clear dialogue and deep, atmospheric bass Access 400,000+ movies and TV episodes - and 10,000+ apps and games Game Menu puts your settings/assists in one place. Access remotely via PS Remote Play. ALLM/eARC ensure responsive play. Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 45.6 cm |
| Depth with Stand | 45.6 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| Features | Triluminos Pro colours X-Balanced speaker. Google Assistant |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.0 (x4) |
| Height | 117.7 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Power | 361 W |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Screen Size | 85 in |
| Screen Technology | Mini LED |
| Shipping Depth | 23.7 cm |
| Shipping Height | 123.1 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 203.5 cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2 |
| Standard Refresh Rate | 50Hz (native) |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Product Weight | 43.8 kg |
| Width | 190.1 cm |
| Width with Stand | 190.1 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.