Product Code: KD65X85LU
Our price £1,299.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Transport yourself to the heart of the action with this Sony 65” 4K UHD TV. Featuring Full Array LED and the Processor X1, images are realistic, with exceptional contrast in bright and dark scenes. X-Reality PRO upscales 2D and HD content into close to 4K while X-Balanced drives movies and music with clear sound and rich bass. Plus, Dolby Atmos draws you in deeper for seriously immersive spatial sound. The KD65X85LU also brings together the best apps, streaming services, and other smart features thanks to Google TV.
| Additional Information | BRAVIA CORE is a streaming service included on the X85L, with hundreds of movies |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Full Array |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Hairline Black / Flush Surface |
| Colour Group | Black |
| Depth | 33.6000 cm |
| Energy Efficiency Class | F |
| Features | Full Array LED X-Balanced Speaker & Dolby Atmos Google TV |
| HDMI | Yes |
| Height | 90.7000 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Width | 157 cm |
| Smart TV | Yes |
| Standard Refresh Rate | 100hz/120hz (native) |
| TV Services | BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - mount must be purchased separately |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Product Weight | 24.7000 kg |
| Width | 144.7000 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.