Product Code: SASW3_CEK
Our price £299.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
This wireless subwoofer by Sony is designed to complement the Sony Home Theatre System and Soundbar perfectly. It stands alone and easily connects to the soundbar via Wi-Fi to boost music and vocals. Discover stunning sound reproduction that’s incomparable to anything you’ve ever heard before.
Additional Subwoofer
Add a dedicated subwoofer to your Home Theatre System and Soundbar with the SASW3_CEK. Connect the two devices through Wi-Fi for quick and easy access to sound that’s simply stunning. Why settle for anything less?
Whether you’re listening to your favourite tracks or watching a thrilling film, the device turns up the bass for added realism. From sport to live performances, add extra sound quality to feel like you’re part of the live audience.
With 200 W of deep bass from a powerful 160mm driver, this subwoofer boosts the impact of everything you watch. Feel the deep rumble of thunder or heavy beats without distortion. You’ll also hear clear voices and extra fidelity for authentic soundtracks. Plus, Sony’s Σ Magnetic Circuit offers deep, powerful bass for a truly cinematic experience.
Sony Style
This simple and elegant model features a seamless design from all angles. Available in black, its streamlined appearance will match your existing set-up perfectly. What’s more, the device connects wirelessly to the soundbar so you can position it wherever you like in the room.
If you’re looking to add something extra to your Sony soundbar, this subwoofer can do just that. Add the SASW3_CEK to your basket today.
| Additional Information | Premium design matches with our Home Theatre System and soundbar |
| Bluetooth | No |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 40.2 cm |
| Features | 200W Bass Reflex Speaker Magnetic Circuit |
| Height | 38.3 cm |
| Product Type | Wireless Subwoofer |
| Shipping Depth | 27.4 cm |
| Shipping Height | 50 cm |
| Shipping Width | 47.4 cm |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Weight | 10.5 kg |
| Width | 20.1 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.