Product Code: UBPX700KB.CEK
Our price £299.00
Experience your favourite films like never before with the Sony UBP-X700 4K Ultra HD Blu-Ray Player. This cutting-edge device is designed to elevate your home entertainment experience, bringing stunning visuals and immersive sound to your living room.
Equipped with 2 HDMI sockets, you can effortlessly connect your player to multiple devices, while the built-in Wi-Fi makes streaming your favourite content a breeze. With HDR 10 enabled, prepare to be dazzled by vibrant colours and incredible detail in every scene, transcending traditional viewing experiences.
Invest in quality and advancement. The Sony UBP-X700 isn't just a player; it's your ticket to a cinematic experience from the comfort of your own home. Don't miss out on the chance to transform movie nights – get yours today!
| Additional Information | Stream, watch and Play all your CD, DVD and Blu-ray collections conveniently with one universal player An HDR10 signal contains up to 100x the brightness of a standard (SDR) signal Connect your AV technology to the UBP-X700 with ethernet, HDMI and Coaxial SPDIF. |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 21.7 cm |
| HDMI | Yes |
| Height | 4.5 cm |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Blu-ray Player |
| Shipping Depth | 8.4 cm |
| Shipping Height | 32.1 cm |
| Shipping Weight | 2.2 kg |
| Shipping Width | 36.9 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 32 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.