Product Code: WFC510W.CE7
Our price £40.00
Listen to your favourite tracks wherever you go with these truly wireless Bluetooth earbuds from Sony. Perfect for on the move, you’ll get rich and detailed audio whatever you’re listening to. Featuring Digital Sound Enhancement Engine (DSEE), high frequency and fine fade-out sound are restored to each track for a more authentic listening experience. The result is high-quality sound that’s closer to the original recording. Never miss a beat with the WFC510WCE7’s impressive battery life offering up to 22 hours of playback. You can even connect two devices via Bluetooth simultaneously, and seamlessly switch between them. What’s more, with IPX 4 water resistance, ambient sound mode, and coming in a white finish, these headphones are the ideal companion.
| Additional Information | Ambient Sound Mode Instantly access your favourite music with Spotify Tap Rated IPX4 water resistant The earbuds and case are made using recycled plastics. The packaging is plastic-free Running Time : Up to 22 hours (Buds + case) |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Earpiece Type | In-Ear |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Wireless In ear headphones |
| Shipping Depth | 3.5 cm |
| Shipping Height | 11.2 cm |
| Shipping Weight | 0.1 kg |
| Shipping Width | 7.9 cm |
| Sound Mode | Ambient |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
| Wireless Operating Distance | 10 m |
| Wireless Technology | Bluetooth |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.