Product Code: WHCH520W_CE7
Our price £35.00
Enjoy rich and detailed sound wherever you go with these truly wireless Bluetooth headphones from Sony. Perfect for on the move, you’ll get high-quality sound whatever you choose to listen to. With up to 50 hours of battery life, you can listen to your favourite music all day without worry. And, a 3-minute quick charge can give you 1.5 hours of listening time. Connect the WHCH520W with two devices at once with Multipoint Connection and the stylish white design add comfort to your listening.
| Additional Information | Easy hands-free calling and voice assistant commands with microphone |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Depth | 4 cm |
| Height | 22.8 cm |
| Microphone | Yes |
| Noise Cancelling | No |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Over-ear |
| Shipping Depth | 4.4 cm |
| Shipping Height | 22.8 cm |
| Shipping Weight | 0.32 kg |
| Shipping Width | 17.2 cm |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Warranty |
| Weight | 0.15 kg |
| Width | 15 cm |
| Wireless Operating Distance | 10 m |
| Wireless Technology | Bluetooth |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.