Product Code: OT43B1K4GC
Our price £1,299.00
Experience the great outdoors without sacrificing quality entertainment, thanks to the Sylvox OT43B1K4GC 43-inch Partial Sun Outdoor TV. With a stunning 4K Ultra HD display, this television ensures that your viewing experience remains vibrant and clear, whether you’re enjoying a family movie night or catching up on your favourite sports.
Designed for resilience, this TV boasts high brightness levels that allow for a crisp picture even in sunlight. Its IP55 rating means it is protected against dust and water, ensuring durability in various weather conditions. Embrace the beauty of outdoor living while enjoying all your favourite shows and movies!
With the user-friendly LG WebOS interface, navigating through your favourite streaming services is effortless. It’s time to take your entertainment outdoors, so grab your Sylvox OT43B1K4GC and transform your garden into a personal cinema today!
| Additional Information | 4K Ultra HD TV High brightness IP55 Rating LG WebOS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | DLED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | N/A |
| Depth | 8.66 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| Features | Engineered for outdoor spaces including patios and covered decks, the Sylvox Porch Series offers a perfect blend of performance and durability. With a fully waterproof design (IP55-rated), it stands up to rain, humidity, and dust without compromise Powered by the LG WebOS smart system, users can easily stream their favorite apps with a smooth, intuitive interface. The included voice-control remote makes navigating content effortless just speak to search, play, or adjust settings Incorporating additional security measures for public and shared space use, the TV also features a anti-theft lock design for added peace of mind Whether you're watching movies on the porch or hosting outdoor events, the Sylvox Porch Series delivers reliable, smart, and secure entertainment rain or shine. |
| HDMI | Yes |
| Height | 57.23 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | webOS |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 138W |
| Screen Size | 43 in |
| Screen Technology | LED |
| Shipping Depth | 19.5 cm |
| Shipping Height | 71.5 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 111.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | 2*10W |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| TV Services | Netflix, prime, Youtube etc |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Vesa Mount Size | 400x300mm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Product Weight | 14.8 kg |
| Width | 97.54 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.