Product Code: 75P755K
Now £628.00
Was £678.00
Save £50.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
This 75” 4K UHD smart TV from TCL offers a range of entertainment options in an ultra-slim, bezel-less full-screen design. Discover a variety of intense and realistic colours with Wide Colour Gamut. Producing 30% purer and richer colours than traditional LED screens, the 75P755K brings digital cinema to your living room. Thanks to HDR 10 and Dolby Vision IQ, you’ll experience striking brightness, exceptional shadow detail, and vivid colour, no matter what you choose to watch. And, with Dolby Atmos providing excellent audio, your favourite content is brought to life. With Freeview Play, apps, and streaming services built-in, there’s something for the whole family.
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Brushed titanium metal front |
| Depth | 35.1 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| DLNA Certified | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone | Yes |
| Height | 102.5 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K HDR Android TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | LED |
| Shipping Depth | 17.6 cm |
| Shipping Height | 111.9 cm |
| Shipping Weight | 33.58 kg |
| Shipping Width | 185 cm |
| Smart Connect | Yes |
| USB | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Years Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Product Weight | 23.64 kg |
| Width | 166.7 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.