Product Code: 75P7K-UK
Our price £599.00
The TCL 75P7K 75” QLED Smart TV combines cutting-edge technology with exceptional performance to redefine home entertainment. Featuring QLED technology, it delivers stunning visuals with genuine colours made from over a billion hues. The Direct LED backlight enhances image quality and provides a superior viewing experience while maintaining energy efficiency.
Designed with an advanced HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) screen, this TV represents the next generation of VA displays, ensuring sharp contrast and enhanced picture clarity. Its AiPQ Processor, powered by TCL’s advanced algorithm, processes content with stable and high-quality 4K resolution, making your favourite movies, shows, and games come to life.
This TCL TV also supports HDR multi-format, including HDR10, HLG, HDR10+, and Dolby Vision, offering a truly immersive and versatile HDR experience. With its Google TV functionality, the TCL 75P7K is a perfect choice for those seeking innovation, convenience, and cinematic excellence in their living room.
| Additional Information | QLED: QLED technology, this TCL TV delivers genuine colours made from over a billion hues. Direct LED offers enhanced image quality, energy efficiency, and provides a superior viewing experience HVA Screen: HVA (Hi-Performance Vertical Alignment) represents the next generation of VA screens. AiPQ Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 24.7 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz |
| Features | Direct LED AiPQ Processor Hi-Performance Vertical Alignment |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Height | 95.8 cm |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | QLED TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | QLED |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Shipping Height | 112.5 cm |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Shipping Width | 185 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | 2 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Videocall | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Product Weight | 22.9 kg |
| Width | 166.6 cm |
| Width with Stand | 131.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.