Product Code: GV9230G0
Our price £339.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Cut down your ironing time with this powerful 2600W Tefal Steam Generator Iron. There are no settings to worry about, so you can tackle a pile of mixed clothing in no time. Featuring Tefal’s unique Durilium Technology, the soleplate on the GV9230G0 will glide over your clothes effortlessly. With up to 7.5 bar pressure results, plus an additional 560g/min steam boost function, this model will blast through even the most stubborn of creases with ease. The Protect System converts drops and leaks into steam to prevent garment stains, while our patented removable Scale Collector collects up to 10 times more scale particles‡ for long-lasting steam performance. And, with a 1.8L removable tank, you can refill it any time without switching off the appliance.
| Additional Information | Achieve professional-grade efficiency with pressurised steam Iron everything from denim to silk without changing any settings Prevent stains and scale with a double protection system Enjoy effortless sessions with our best glide and removable tank |
| Anti-calcium System | Yes |
| Anti-drip | Yes |
| Anti-Scale | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Colour | Black & Burgundy |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Dial |
| Depth | 39.8 cm |
| Features | 140g/min steam output 560g/min steam boost Scale collector |
| Height | 29.4 cm |
| Input Voltage Range | 2600W |
| Material | Plastic/Ceramic soleplate |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Steam Generator |
| Reservoir Capacity | 1.8 ml |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Shipping Height | 31 cm |
| Shipping Weight | 4.75 kg |
| Shipping Width | 28.5 cm |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Steam Output | 140 g |
| Vertical steam | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Weight | 4.25 kg |
| Width | 24.3 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.