Product Code: ZICSD473
Our price £379.99
Looking for a high-capacity fridge freezer? Then look no further than the built-in ZICSD473 from Zenith, which offers lots of storage space for your groceries. Across the three glass shelves, you can stock up on items used daily like meats, quick-fix meals, and sandwich fillings. Milk cartons, condiments, and butter will stay safe in the two door balconies, while the salad bin will retain the crispness in your fruits and vegetables. There’s an LED light, which offers increased visibility and reversible doors to suit left-or right-handed individuals, giving you ultimate installation flexibility.
| Additional Information | Ice Cube Tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Depth | 54.5 cm |
| Door Material | Metal |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 177.5 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Interior Light Type | LED |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 187 cm |
| Shipping Weight | 60.8 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Weight | 56 kg |
| Width | 54 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.