Product Code: LDV52320
Our price £399.99
Save yourself time and hassle with this Blomberg built-in dishwasher. Exclusive to Euronics, the LDV52320 boasts 15 place settings, has a variety of programmes, and has lots of great features. The Hygiene+ function kills more than 99.9% of bacteria and viruses, providing excellent results you can rely on. Use the LCD display to select your cycle and activate the time delay. And, to help the drying process, the door will automatically open when the cycle has ended.Â
| Additional Information | Time delay |
| Brand Name | Blomberg |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Control Type | Button |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Energy Efficiency Class | D |
| Height | 81.8 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Noise Level | 45 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Third Rack Installed | Yes |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Width | 59.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.