Product Code: MKN54212
Now £249.99
Was £269.99
Save £20.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 25/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Discover this fantastic Blomberg built in ceramic hob. Treat the aspiring chef in your home and let them create culinary delights hassle-free. The MKN54212 is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to purchase it at any other retailer.
Brilliant Blomberg Design
Controlling the MKN54212 is straightforward with the touch controls. Choose your preferred hob and temperature setting with ease thanks to Blomberg’s innovative design.
You can also adjust the front left ring to two different sizes – perfect for small saucepans to large woks. Blomberg’s Dual Zone technology lets you choose the perfectly sized hob for your kitchenware.
At 58cm wide and 51cm deep, this electric hob will fit neatly into your kitchen worktops. Whether you want this appliance fitted above your oven or elsewhere, you have the freedom to place the MKN54212 where you need it. The easy installation clips make integrating this hob into your home as simple as possible.
The Perfect Fit
Spend less time waiting for your hob to heat up and more time cooking with the MKN54212. Thanks to the ceramic design, the rings will quickly heat up to the right temperature - so you can cook up a storm in no time. This style of hob is also easier to wipe clean thanks to the smooth surface. What more could you ask for?
With four cooking zones and up to nine adjustable power levels per zone, you’ll have plenty of flexibility to create any dish with ease. Also featuring a 6.7 kW load capacity, you can expect outstanding results every time.
There’s no need to worry about little fingers accidentally turning on the hob either, thanks to the Child Lock function. This technology disables all the appliance’s controls so none of the rings can be turned on. With the handy Residual Heat Indicator, you’ll even know which of the rings are still hot to the touch afterwards.
Coming in a classic black finish, this Blomberg hob makes a stylish addition to any kitchen. Add the MKN54212 to your basket today.
| Additional Information | This sleek and stylish touch control hob has four responsive heating zones with dual zone flexibility. For added peace of mind, the hob features a child lock and heat indicators, which will display a visible 'H' to warn you if the hob has not cooled down enough. What's more, it's frameless finish makes it ideal for integrating into your kitchen design. |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Brand Name | Blomberg |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 1 Power | Front Left - 750/2200W Duo |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left - 1200W |
| Cooking Element 3 Power | Front Right - 1500W |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right - 1800W |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 51 cm |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Height | 3.7 cm |
| Manufacturer | Blomberg |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 1 - 9 adjustable power levels per zone |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Weight (Approximate) | 7.7 kg |
| Width | 58 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.