Product Code: TAS1402GB
Our price £99.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Prepare a range of delicious drinks any time of day with the black Tassimo VIVY from Bosch. With the incredible variety and one-button operation, you can have the perfect drink just how you like it, every time. Choose from over 70 drinks from 11 well-known brands all in a compact design. And, thanks to the Intellibrew technology, all drinks are brewed perfectly – just a simple scan of the barcode on the disc and the machine does all the work for you.
| Additional Information | Integrated transparent removable 0.7 Litre water tank |
| Add Laundry Feature | No |
| Adjustable Shelves | No |
| Anti-calcium System | No |
| Anti-drip | No |
| Anti-scale | No |
| Anti-Slip Feet | No |
| Apple Dock/Lightning Connector | No |
| Audio Line In | No |
| Audio Line Out | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Automatic Shut Off | No |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Battery Built-in | No |
| Battery Rechargeable | No |
| Bluetooth | No |
| Boost Function | No |
| Built-in Display | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Child Lock | No |
| Coffee Type Used | Pods |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Component Video | No |
| Composite Video | No |
| Control Type | Button |
| Cordless | No |
| Cord Wrap | No |
| Crumb Tray | No |
| Curved Screen | No |
| Cyclonic Technology | No |
| Defrost Function | No |
| Depth | 31 cm |
| Digital Audio Coaxial Out | No |
| Digital Audio Optical Out | No |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Digital to Analogue Audio Converter | No |
| Digital to Analogue Video Converter | No |
| Digital Tuner | No |
| DLNA Certified | No |
| Door Alarm | No |
| Drum Light | No |
| Dual-Layer Media Supported | No |
| Electronic Program Guide | No |
| Ethernet | No |
| Extra wide slots | No |
| Fan Assisted Oven | No |
| Fast Freeze | No |
| FFD Fitted | No |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Flame Safety Device | No |
| Flexible Induction Zone | No |
| Frother | No |
| Grinder | No |
| Half Load Supported | No |
| HDMI | No |
| HD Recording | No |
| Headphone | No |
| Height | 25.1 cm |
| Height Adjustment | No |
| Interior Light | No |
| Keep Warm Function | No |
| Levelling Legs | No |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| LPG Convertible | No |
| Maximum Pump Pressure | 3.3Bar |
| Microphone | No |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Near Field Communication | No |
| Noise Cancelling | No |
| Out of Balance Protection | No |
| Pan Presence Sensor | No |
| Pan Supports | No |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Pod/Capsule Brand | Tassimo |
| Portable | No |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Coffee Machine |
| Programmes Drying | No |
| Programmes Washing | No |
| Pulse Speed Control | No |
| Quick Wash Option | No |
| Rapid Heat-up | No |
| Remaining Time Display | No |
| Remote Control | No |
| Removable Door | No |
| Residual Heat Indicator | No |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Reversible Doors | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Salt Indicator - Light | No |
| SCART | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Sensor Dry Technology | No |
| Shipping Depth | 34.5 cm |
| Shipping Height | 29 cm |
| Shipping Weight | 2.6 kg |
| Shipping Width | 20.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Smart TV | No |
| Spray | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Status Indicators | No |
| Steam Function | No |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Temperature Control | No |
| Thermostat Available | No |
| Third Rack Installed | No |
| USB | No |
| USB Recording | No |
| Variable Speed | No |
| Variable Steam | No |
| Variable Temperature | No |
| Vertical Steam | No |
| Videocall | No |
| Wall mountable | No |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Water Filter | No |
| Water Protect System | No |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Webcam | No |
| Weight | 2.1 kg |
| Width | 16.9 cm |
| Wi-Fi | No |
| Wireless LAN | No |
| Wok Burner | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.