Product Code: MTZ55153E
Now £249.00
Was £299.00
Save £50.00
This freestanding tall freezer from Fridgemaster is spacious and practical. Splitting 165L of usable space over four transparent drawers, there’s plenty of storage for all your frozen goods. The MTZ55153E has 10.5 hours of storage in case of power failure, so you’ll be safe in the knowledge your food won’t spoil. And, with an LED internal light and a reversible door, this model is flexible too.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | N ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cooling Capacity (kg/24H) | 7.6 kg |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 54.2 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 7.6 kg |
| Height | 143.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Net Freezer Capacity | 165 L |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 56.7 cm |
| Shipping Height | 148.5 cm |
| Shipping Weight | 45.5 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Storage period in power failure (hours) | 10.5 hr |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 42 kg |
| Width | 55 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.