Product Code: MCF198E
Our price £169.00
Stock up on family favourites using this chest freezer from Fridgemaster. Featuring Winter Guard technology on the MCF198E, it will run easily in temperatures as low as -15°C, allowing you to store it safely in a utility room, or garage. The added flexibility makes it the perfect backup appliance should you need extra space. It has a large 198L capacity, which is enough to hold up to 10 bags of shopping. Including a temperature control and available in classic white, this model is ideal for busy homes.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Static |
| Depth | 55.9 cm |
| Energy Consumption | 221 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Features | 198L capacity Temperature controls Winter Guard technology |
| Height | 85.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 198 L |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Shipping Depth | 55.9 cm |
| Shipping Height | 85.4 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Width | 83.3 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 34 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 30 kg |
| Width | 80.2 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.