Product Code: C24MR21G0B
Our price £1,099.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Keep mealtimes simple with the NEFF C24MR21G0B built-in oven with microwave function. You can say goodbye to rotating plates thanks to Inverter technology. This uses the required amount of microwave power to consistently warm your meals gently, quickly, and evenly for delicious results every time. See what’s happening at a glance with the 3.7” Full Touch TFT display. Its high-resolution screen makes navigating the menus simple. There’s even Home Connect compatibility, so you can set your oven, manage favourites, and more, all from your smartphone. And, the door has soft close and soft opening features, so it will never bang, even if you’re rushing.
| Additional Information | Compact oven with microwave with 16 heating methods:Top/bottom heat, Full surface grill, Centre surface grill, Bottom heat, Dough proving, Plate warming, Conventional heat gentle, Circulating air, Microwave, Circulating air, Conventional heat, Full width grill, Half width grill, Hot air grilling |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | N/A |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Inverter technology 3.7" Full Touch TFT display Soft Close with Soft Opening |
| Height | 45.5 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Net Main Oven Capacity | 45 L |
| Number of Ovens | Single |
| Product Line | Built In Compact Oven with microwave function |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Compact Oven with microwave function |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Shipping Height | 53 cm |
| Shipping Weight | 37.6 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 35.2 kg |
| Width | 59.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.