Product Code: WW11BB504DABS1
Our price £549.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Simplify your laundry days with this 11kg Samsung washing machine. Equipped with EcoBubble technology, you can enjoy an efficient clean, even at low temperatures. Mixing air, water, and detergent create bubbles in the drum, penetrating fibres for deeper stain removal. Use AI control to make things even easier. This clever feature personalises your wash, suggesting cycle and remembering habits. Plus, thanks to SpaceMax, you get a bigger drum inside, while the machine’s dimensions remain the same.
| Additional Information | Eco drum clean+ |
| Add laundry feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 108 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Ecobubble technology AI Control SpaceMax technology |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Height for Build Under | 87.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 11 kg |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Shipping Depth | 68.8 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 74 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 72 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.