Product Code: 92621CI
Our price £289.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Airbelt E1 is a powerful vacuum cleaner which offers outstanding cleaning and filtration. It’s a great choice for allergy sufferers and comes in an arctic white with grey accents and rose gold printing.
Â
This model is exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to purchase it at any other retailer.
Â
Effective Home Cleaning
Sebo’s cylinder vacuum has a powerful 890 W motor, which eliminates dirt, pet hair, and dust from your floors effectively. Suitable for carpets and hard floors, the electronic power control, and Comfort Pro floorhead is a powerful, effective way to clean your home.
Â
The 92621CI comes with a 1.8 m hose, stainless steel wand, and integrated crevice and upholstery nozzles. Get into tight spaces with the crevice tool or keep soft furnishings looking their best using the upholstery nozzle.
Â
What’s more, the unique Sebo Power Boost gives a short burst of 1200 W for extra cleaning power where you need it most.
Â
Effective Filtration
The Sebo E1 Airbelt is a bagged model, so when it’s full, all you need to do is swap the bag with a new one. Using ultra-bags, the 92621CI delivers optimum performance and hygienic, S-Class filtration. And, with a 3.5 L capacity, you’ll be able to clean the whole house without needing to change the bag as often.
Â
A compact and lightweight model, with its modern design and very low noise level of 72 dB, it’s the ideal appliance for busy homes. The ergonomic handle grip makes it comfortable to use, whilst the soft airbelt bumper system protects walls and furniture from scratches and knocks.
Â
Plus, with a 7.7 m cable, and one-touch cable rewind, you can clean more of your home in one go.
Â
This E1 cylinder vacuum from Sebo is a versatile, high-performance cleaner. Add the 92621CI to your basket today.
| Bluetooth | No |
| Brand Name | Sebo |
| Colour | White |
| Cyclonic Technology | No |
| Depth | 32 cm |
| Features | 890 Watt, Weight: 5.2kg Comfort Pro Floor Head, High Filtration Boost Function, 7.7m Cable |
| Filter Type | Slevel micro Electrostatic |
| Filtration | Slevel micro Electrostatic |
| Floor Type | Upholstery Carpet Laminate Parquet Stone Tile |
| Height | 43 cm |
| Manufacturer | Sebo |
| Noise Level | 72 dB |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Product Weight | 5.2000 kg |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Shipping Height | 55 cm |
| Shipping Width | 30 cm |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Weight | 5.2000 kg |
| Weight (Approximate) | 5.2000 kg |
| Width | 32 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.