Product Code: HD440UK
Our price £279.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Efficient drying meets multi-styling with Shark’s 5-in-1 Air Styler and Dryer. With a single twist, the FlexStyle rotates between a powerful hairdryer and a styling wand to help transform your haircare routine. This model comes with five attachments to curl, straighten, volumize, smooth, and define your hair with ease. Choose from Auto-Wrap Curlers, an Oval Brush, a Styling Concentrator, a Curl-Defining Diffuser, and a Paddle Brush. Lightweight and compact yet packed with power, the HD440UK measures heat 1000 times per second, ensuring consistent temperatures with no heat damage. It also comes with three heat and airflow settings, giving you total control. And, thanks to the styling guide included in the box and the Cool Shot setting, you’ll feel confident all day long.
| Additional Information | Powerful, fast drying meets versatile multi-styling. With a single twist, Shark FlexStyle rotates between a powerful hair dryer and a versatile air styling wand, so you can style while you dry with no heat damage. Curl, Straighten, Volumise, Smooth and Define with 5 styling attachments. Change the way you curl with two Auto-Wrap Curlers Coanda Technology uses air to wrap, curl and set automatically, for hassle-free curls in seconds. Straighten while you dry with the Paddle Brush. Turn up the volume with the Oval Brush. Master smooth blow dries with the Styling Concentrator. Lift and enhance curls with the Curl-Defining Diffuser. FlexStyle measures heat 1,000 times per second, ensuring consistent temperatures and no extreme heat. Compact and lightweight, enjoy salon results wherever you go. Ultra Lightweight Ergonimic Handle |
| Application/Usage | Curling, straightening, volumising, smoothing, defining curls, drying, fast drying, cool shot |
| Colour | Black and Rose Gold |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 34 cm |
| Features | Rotate from dryer to styler 5 ways to style Fast drying power |
| Heating Element | Hot Air |
| Height | 4.57 cm |
| Material | Ceramic |
| Number of Speed Settings | 3 |
| Package Contents | - Shark HD440UK FlexStyle 5-in-1 Air Styler & Hair Dryer - Paddle brush attachment - Oval brush attachment - Concentrator nozzle - Diffuser attachment - Curler attachment x 2 - Storage case |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Hair Dryer |
| Shipping Depth | 19.7 cm |
| Shipping Height | 19.7 cm |
| Shipping Weight | 33.5 kg |
| Shipping Width | 36.9 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Wattage | 1400 W |
| Weight | 0.7 kg |
| Width | 4.6 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.