Product Code: KD85X80LU
Our price £1,499.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Be amazed by the lifelike quality on the KD85X80LU thanks to Sony’s Triluminos Pro display. Powered by the X1 HDR processor, you can enjoy true-to-life colour and contrast. X-Reality PRO upscales 2D and HD content into close to 4K, so all your favourite content is brought to life. This model also features X-Balanced speakers. Combined with Dolby Atmos and Dolby Vision, the speaker drives movies and music with clear sound. What’s more, equipped with various smart features including apps and streaming services, you’ll get the most out of your TV with Google.
| Additional Information | RAVIA CORE is a streaming service included on the X80L, with hundreds of movies |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black / Flush Surface |
| Colour Group | Black |
| Depth | 45.3000 cm |
| Energy Efficiency Class | F |
| Features | Triluminos Pro display X-Balanced Speaker & Dolby Atmos Google TV |
| HDMI | Yes |
| Height | 117 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Description | 4K UHD HDR Google Smart TV |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Screen Size | 85 in |
| Screen Technology | UHD HDR |
| Shipping Depth | 24 cm |
| Shipping Height | 123 cm |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Width | 204 cm |
| Smart TV | Yes |
| Standard Refresh Rate | 50hz/60hz (native) |
| TV Services | BBC iPlayer / 4od / ITV Player / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - mount must be purchased separately |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Product Weight | 47.8000 kg |
| Width | 190.1000 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.