Product Code: CDCW-RPXLR
Our price £249.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Keep those carpets in top condition with a Rapid Power 2 cleaner from Vax. Designed to make cleaning even easier, this model is packed with features and an extra-long reach to help you clean further. Five counter-rotating SpinScrub brushes in the floorhead clean every angle, penetrating deep into fibres to extract dirt. The HEAT BLAST technology also reduces drying time, with carpets drying in as little as one hour. Use the CDCW-RPXLR for quick clean-ups or one of the tools to tackle tough marks and stains.
| Additional Information | sucks up spills 4.5 litre clean water tank capacity 4.8 litre dirty water tank capacity |
| Bluetooth | No |
| Cable Length | 9 m |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cordless | No |
| Depth | 40 cm |
| Features | Extra-long reach Heat Blast technology Five counter-rotating SpinScrub brushes |
| Floor Type | Upholstery Carpet Hard Floors Stairs |
| Height | 108 cm |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Product Type | Carpet Washer |
| Shipping Depth | 35.5 cm |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 13.2 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Weight | 9 kg |
| Width | 30 cm |
| Wi-Fi | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.