Product Code: TWK4M227GB
Our price £39.99
Enjoy your hot drinks any time of day with the Bosch TWK4M227GB MyMoment kettle. BPA-free, with a matt surface finish, stainless steel element, and red lighting inside, this kettle will really make a statement in your kitchen. Filling it is easy thanks to the ergonomic handle, simply open the lid at the touch of a button for one-hand handling. Thanks to the triple safety feature, you’ll never have to worry about accidents. The kettle will automatically switch off when boiled, when it boils dry, or when it’s lifted off the base. Plus, the filter in the spout prevents limescale in your drink – it can be removed too for easy cleaning.
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Capacity | 1.7 L |
| Colour | Cream |
| Colour Group | Beige |
| Depth | 15.9 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Material | plastic |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Shipping Depth | 25.2 cm |
| Shipping Height | 25.8 cm |
| Shipping Weight | 1.33 kg |
| Shipping Width | 22.2 cm |
| Type | Kettle |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 0.89 kg |
| Width | 22.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.