Product Code: MUZ4860E
Our price £139.00
This freestanding undercounter freezer from Fridgemaster can save you a lot of room over combined fridge freezers. Not only that but as a standalone freezer, it may offer you additional space for frozen goods. Making the most of the 61L capacity, storage space is divided into three drawers. They all have clear fronts, so you can find what you’re looking for at a glance. Placing the MUZ4860E in a suitable place is easy too thanks to the reversible door. Simply set the door to the hinge on the left or right-hand side to swap which way it opens. What’s more, should your house suffer from a power cut, this model also offers 8 hours of safe storage.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | T/ST/N |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cooling Capacity (kg/24H) | 3 kg |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 44.8 cm |
| Energy Consumption | 156 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | No |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 3 kg |
| Height | 84.2 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 61 L |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 46.8 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 49.5 cm |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 22 kg |
| Width | 47.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.