Product Code: MUL4892E
Our price £129.00
If you’re looking for a fridge that isn’t going to take up valuable space in your kitchen, then this white undercounter model from Fridgemaster is ideal. Chill your favourite foods with 92 litres of net space, that’s plenty of room for most households. Integrating this freestanding fridge into your home is a breeze thanks to the reversible door. And, the classic white finish will suit any kitchen’s décor. What’s more, the MUL4892E has an LED internal light to make searching a little easier.
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | T/ST/N |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 448 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 842 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 92 L |
| Net Total Capacity | 92 L |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Refrigerator |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 466 cm |
| Shipping Height | 873 cm |
| Shipping Weight | 24.2 kg |
| Shipping Width | 492 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 22.2 kg |
| Width | 475 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.