Product Code: MUR4894E
Our price £129.00
The Fridgemaster MUR4894E is a compact undercounter fridge with 94 litres of net storage space. This freestanding model is ideal for those with limited space or as an addition to your existing cooling appliance. Offering two adjustable shelves, you can arrange your fridge the way you want it. A Fresh box also features on this model. It gives you space to store fresh food, which is perfect for fruit, vegetables, meat, and other items.
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | T/ST/N |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 44.8 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 84.2 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 93 L |
| Net Total Capacity | 93 L |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Refrigerator |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 46.8 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 23.2 kg |
| Shipping Width | 49.5 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 20.5 kg |
| Width | 47.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.