Product Code: GNHYCLEANPURE
Our price £13.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
These Miele vacuum cleaner bags trap every speck of fine dust, leaving your home clean and fresh. With several filter layers, dust is securely contained and cannot escape into the room air.
The AirClean system delivers 99.99% filtration efficiency and a long service life thanks to patented 3D airflow guides. The bags are made from 80% recycled material and offer the highest level of efficiency when vacuuming with a low wattage. For hygienic bag changes, the vacuum bag collar closes automatically when the vacuum cleaner is opened.
What’s more, the GNHYCLEANPURE is compatible with Complete C2, Complete C3, Classic C1, S8, S5, S2 and comes in a pack of 4.
| Additional Information | Miele AirClean system delivers the best in filtration performance at 99.99% Exceptional service life thanks to patented 3D airflow guides incl. for Complete C2, Complete C3, Classic C1, S8, S5, S2 |
| Colour | Blue |
| Colour Group | Blue |
| Depth | 16.5 cm |
| Features | 99.99% filtration performance Patented 3D airflow guides 80% recycled material |
| Height | 23 cm |
| Material | 80% recylced material |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner Bags |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Shipping Height | 23 cm |
| Shipping Weight | 0.3 kg |
| Shipping Width | 9.5 cm |
| Weight | 0.22 kg |
| Width | 9.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.