Product Code: 4T-C75EQ3KM2AG
Our price £1,149.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Watch content in true-to-life perfect colour with Sharp’s 75EQ3KM 4K UHD Android TV. HDR and Dolby Vision images are displayed using Quantum Dot technology for the ultimate viewing experience. With the hybrid Harman/Kardon sound system, front-firing tweeters and down-firing woofers deliver perfect sound clarity and solid bass reproduction. Plus, as this model is a smart TV, you’ll have access to a range of apps and connection options to make the most out of the frameless 75” screen.
| Additional Information | 4K Ultra HD Android TV with Quantum Dot, Full Aluminium Slim Frameless Design, Dolby Vision - cinema-inspired HDR, Dolby Atmos - full 360 sound experience, DTS:X immersive audio codec, DTS Virtual:X 3D audio post processing, AQUOS UltraClear Video Processor, AQUOS Smooth Motion - Frame Interpolation Technology, Light Sensor with OPC (Optical Picture Control) |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Direct LED backlight with Quantum Dot layer |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Curved Screen | No |
| Depth | 7.45 cm |
| Digital Tuner | No |
| DLNA Certified | Yes |
| Electronic Program Guide | No |
| Ethernet | No |
| Features | Dolby Atmos-Full 360 Sound Experience Hybrid Harman/Kardon Speaker System HDMI 2.1 with eARC and ALLM Andorid 11 Operating System |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.1 with eARC and ALLM |
| Headphone | Yes |
| Height | 98.45 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | Android 11 |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Description | 4K Ultra HD Smart TV Quantum Dot |
| Product Type | Android TV |
| SCART | No |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | 4k Quantum Dot |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Shipping Height | 110 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 185.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| USB | Yes |
| USB Recording | No |
| VA & Streaming Apps | Google Play Movies Google Play Store Netflix Prime Video YouTube |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Warranty |
| Product Weight | 27.4 kg |
| Width | 167.22 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.