Product Code: TG14VE04
Our price £389.99
The Liebherr TG14VE04 55cm Freezer embodies sleek design and innovative technology to meet your freezing needs. Its stunning white finish fits seamlessly into any modern kitchen, while the spacious capacity allows for effective organisation of food items.
Â
Equipped with VarioSpace drawers, this freezer provides ample room for storing your frozen goods, and the SmartFrost feature reduces frost accumulation, making maintenance a breeze. FrostProtect technology ensures reliable operation even in colder environments, so you can enjoy peace of mind in adverse weather.
Â
With the SuperFrost function, you can quickly freeze fresh produce, preserving flavours and nutrients for later use. Experience convenience like never before; and invest in this exceptional freezer to keep your food fresh and organised effortlessly.
| Additional Information | Recessed Handle Powder Coated Metal Door Material Door Alarm |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Depth | 60.7 cm |
| Energy Consumption | 0.47 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 107 kg |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Noise Level | 37 dB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee Plus 1 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 35.9 kg |
| Width | 55 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.